Poté, co nás v září 2023 opustil dlouholetý člen, kolega, kamarád a dobrý člověk Milan OK2SDJ, tak ho teď v dubnu 2024 následoval do radioamatérského nebe Jarda OK2UYU - také dlouholetý člen, kamarád a dobrý člověk.

            

Milan OK2SDJ byl zakládající a celoživotní člen naší kolektivky, celoživotní pracovník Tesly Rožnov, ovládající 3 jazyky, aktivní milovník hudby, pilot větroňů a později rogalista, radioamatér - telegrafista tělem i duší, cvičitel rádiových operátorů, hloubavý technik a radio-konstruktér, občasný publicista a podle mých zkušeností rovný chlap se smyslem pro fair-play. Odešel po krátké těžké nemoci v 91 letech.

Jarda OK2UYU byl také dlouholetý pracovník Tesly Rožnov, ale v 90. letech založil firmu ATM Elektro na Horní Bečvě. Jarda byl skvělý obvodář a radiotechnik, rozuměl si s měřicí technikou a decibely měl v malíčku. Chytla ho radioamatéřina – udělal si koncesi a postavil svůj první FM TRX, následoval i SSB TRX. Jezdili s Luďkem OK2PKD po kopcích na VKV Provozní aktivy a společně bastlili. Účastnil se mnoha velkých závodů s kolektivkou OK2KRT z Vysoké nebo Radhoště a pomáhal zejména s provozem na 2 m a 70 cm. Jeho oblíbené úsloví bylo, že „fyzika platí“ - a od něj to sedlo, protože byl schopen každý třeba i zdánlivě podivný jev v elektrotechnice vysvětlit a vyvrátit i mnoho mezi radioamatéry oblíbených mýtů. Byl to opravdový kamarád, vždy ochotný pomoci nejen radou, ale i změřením amatérských konstrukcí. Poslední dobou se věnoval hlavě remote provozu z našeho vysílacího střediska na Hlaváčkách. 

Milane, Jardo, R.I.P. Budete nám chybět, nezapomeneme, 73 Tonda

 

P.S. Ještě Jardův nekrolog publikovaný v Praktické elektronice: