Na poslední klubovní schůzce jsme se dohodli, že se pokusíme obsadit alespoň jeden KV závod na klubovou značku z Hlaváček. Los padl na OK-OM DX SSB Contest. Ale přihlásil se mi pouze jeden sparing partner Tonda OK2VMC. Navíc v MO All Bands by kolektivka se skromnou anténní farmou neměla moc šancí na pěkné umístění. No a také mne navnadil loňský výsledek (1. místo v SO 15m Low) a proto jsme se nakonec dohodli, že závod odjedu sám v kategorii SO All Bands High Power. A abych si závod užil, tak jsem oproti loňsku upgradoval vybavení.
Antény:
80 m: Vertikál, používaný Frantou OK2BUZ, Tondou OK2DW a Jardou OK2UYU pro Remote provoz mi Franta v týdnu před závodem přeladil z CW segmentu do SSB části. Ale byl vysoko, rezonoval nad pásmem, musel jsem jej doladit posuvem propojky do výšky, kam jsem dosáhl a prodloužením protiváhy tak, až bylo ve středu pásma na 3 750 kHz přijatelné PSV 1,3. Vertikál je dost úzkopásmový, proto jsem ještě k němu předřadil upravený tuner Yaesu FC-102 (L-článek).
40 m: Před závodem jsem natáhnul provizorní anténu ve tvaru Inv.Vee, která měla vrchol ve výšce jen cca 10 m. PSV ve středu pásma bylo 1,4. Ale oproti vertikálům byla dostatečně široká - PSV na krajích 40 m pásma měla pod 1,8. Nakonec jsem si s ní užil nejvíce zábavy (a spojení)...
20-15-10 m: Tady byly k dispozici dvě antény. Jednak 3-el. Yagi Tribander, který chodil standardně dobře. Drobný problém byl jen s trochu se měnícím PSV při otáčení kvůli malé výšce nad plechovou střechou. Druhou anténou byl vertikál R7; na ten jsem nakonec udělal jen pár spojení, protože směrovka byla lepší.
RIG:
K3 Elecraft: tento RIG byl zatím v klubu provozován jen s TRV na VKV pásmu 2 m. To byla samozřejmě škoda, proto jsme ji přes kombinovaný anténní přepínač propojili na KV antény. Tím se z ní stalo univerzální Plug and Play pracoviště nejen na 2 m, ale i na KV. Ale i tak mne před závodem čekala spousta práce: nastudovat manuál, nastavit budicí výkony po pásmech, nastykovat ji na log N1MM+ atd. Nakonec vše fungovalo jak má, drobný problém s pronikáním VF do USB zvukovky při provozu na 80 m s PA jsem vyřešil překvapivě jednoduše - naklapávacím feritem. Vše fungovalo dobře a operátorsky pohodlně - K3 je komfortní TRX...
PA 750W: použil jsem můj home-made tranzistorový PA, který chodí bohužel jen do 14 MHz. Měl jsem dost problémy s PSV ochranou, která je nastavená 1,2, proto jsem musel často dolaďovat anténní tunery. Za PA jsem zapojil ještě i druhý tuner, určený pro pásma 40 m a výš.
Provoz:
Pod vlivem úspěchu v loňském závodě jsem se chtěl opět zaměřit na 15 m pásmo. Ale po páru spojeních na začátku závodu jsem zjistil, že podmínky jsou na vyšších pásmech podprůměrné a přešel jsem na 40 m, kde to chodilo velice dobře. Střídavě jsem přecházel také na 20 a 80 m pásma. Plán udělat přes 500 QSO se zdál splnitelný. Nicméně po půlnoci ubylo rapidně stanic, po kratším spánku jsem pokračoval převážně na 80 a 40m. Ke konci závodu už nebylo co dělat a po 11 UTC jsem to zabalil a uvolnil místo Tondovi OK2VMC pro kousek Velikonočního závodu na VKV.
Výsledek:
Nakonec jen 432 QSO (108 na 80 m, 220 na 40 m, 80 na 20 m, 21 na 15m a 3 na 28 MHz). DX KP2AD, 6 x W, YB, ZS; jinak EU a blízká Asie. Výborné podmínky na horních bandech jako 2. den na CQ VPX se nekonaly. Škoda, že souběžně běžel ruský Yuri Gagarin IDX Contest a Japonský DX CW Contest, které odsávaly evropské stanice a UA mně volaly zbytečně, protože spojení s UA/UR, se kvůli restrikcím pořadatele nepočítají.
Možné vylepšení pro příště:
Aktivovat 160m (násobiče OK/OM), natáhnout dipól i na 80 m, protože většina EU stanic a OK/OM násobiče byly na vertikál slabé. Pokusit se rozšířit PA na vyšší bandy. Ke TRX K3 vyrobit Band dekodér pro automatické přepínání pásem, PA a antén. Vylepšit anténní tunery pro větší rozsah ladění. Zlepšit operátorskou zručnost. Pořídit kratší contest volačku. A konečně – pokud budou operátoři, jet kategorii Multi.
Osobní zkušenost s dopingem:
Podle doporučení jsem před závodem vynechal kofein (jsem kafař a do toho černý čaj) s tím, že pak bude více účinkovat. Ale první den závodu mne bolela hlava a byl jsem "down". Kafe jsem si dal bohužel až večer a opravdu mně nakoplo a až pak jsem si uvědomil, že jsem měl absťák... Příště vynechat ne 1 den, ale týden předem :-)
73 Mirek OK2PPP
P.S. Na začátku listopadu přišla plaketa za 2. místo v kategorii SO-HP za pásmo 40 m:
Mirku, congrats a TNX!
- Podrobnosti
- Kategorie: Provoz KV
- Zobrazení: 2183
Mirek OK2PPP píše:
- Podrobnosti
- Kategorie: Provoz KV
- Zobrazení: 2069