Vyjeli jsme tentokrát ve třech (já, brácha OK2STK a vnuk Jakub), což je na pásma 24, 47 a 76 GHz trochu přesila. Ale byli jsme zvědaví, jak se osvědčí nově zabudované GPS kmitočtové reference do všech transvertorů - odpadne jedna občas velká neznámá a je třeba "jen" pečlivě směrovat v azimutu i elevaci.

No pochutnali jsme si. Jak řekl Petr OK2ULQ „to je jiné pošušňáníčko“. Kmitočet sedí na nějakých 100 Hz, netřeba hledat, QSO je otázka okamžiku. Tentokrát jsme se navíc na hřebeni Radhoště postavili tak, abychom kromě Pradědu viděli i bezpečně na Dušnou (OK2C) a Hlaváčky (OK2IMH) prolukou mimo neustále rostoucí smrky, takže signály byly jak noha, vše napoprvé. Riskovali jsme sice trochu směr do Frýdku na OL7Q (Eda 2BPR z Orlové už bohužel nevysílá), ale nepotvrdilo se, Borise jsme udělali bez problémů i přes stromy. Milana OK2BFF z Pradědu také. Bohužel v OM a OE žádná dosažitelná stanice na 24 GHz a výše - i přes sliby OE3A z JN77XX opět vyšší mikrovlny nepostavili.

Na noc jsme jeli domů. Bylo to nakonec hodně adrenalinové, protože v neděli ráno bylo jasné, že vítr je podstatně silnější než v sobotu. Takže při dojezdu na hřeben jsem si hodně oddychl, když se nad horizontem vylouply tři paraboly na našem 12 m stožáru, který už roky musíme na Radhošti stavět kvůli okolním stromům. Jsem přesvědčen, že stožár vydržel jen díky dvojnásobnému brutálnímu kotvení a hlavně díky tomu, že jsme v sobotu zažili rozumu a pomocí nastaveného jehlového úvazku zavětrovali stožár dodatečně ještě velmi dlouhou kotvou (tj. v malém úhlu) proti převažujícímu jihovýchodnímu větru. Jenže předpověď síly větru ukazovala, že bude hůř. Proto jsme se v duchu hesla "teď nebo nikdy" rozhodli stožár sklopit. Jak jsem byl rád, že jsme na to tři - normálně stavím a sklápím pohodlně přes jehlu v jednom, ale tentokrát musel Jakub vší silou tahat stožár proti větru za tu dlouhou kotvu až do úhlu snad 30°od země, teprve pak paraboly přestaly plachtit a stožár se konečně způsobně zavěsil na jehlový kladkostroj. Naštěstí se Kuba nevznesl za kotvou a zůstal přitom nohama na zemi. Kolega z klubu Mirek OK2PPP to sledoval na on-line kameře, mohl by povídat...

Za sobotu 5 QSO na 47 GHz a dvě na 76 GHz i při silně se kymácejícím vrcholu stožáru. Na 24 GHz bohužel nic - jednak proto, že jsme to nechávali "napotom", jednak jsme měli na TRV drobnou poruchu, která byla za normálních podmínek lehce opravitelná po sklopení stožáru. Takže se omlouvám všem stanicím, které jsme nechali v neděli na holičkách, ale nešlo to jinak.

73 Tonda ok2vmc

Původně jsme uvažovali, že pojedeme z Hlaváček závody dva, oba v 6 ti hodinové kategorii, jeden na OL70KRT a druhý na OK2KRT. Ale Luděk OK2PKD nakonec nejel, tak jsem zlanařil bráchu Josefa OK2STK a jeli jsme v sobotu od začátku závodu do půlnoci a já ještě v rámci balení a úklidu v neděli dopoledne do oběda. Nicméně log jsem poslal do 6 hodinové kategorie. V té se bude počítat jen 124 QSO / 25 077 bodů udělaných do 10 hodin SELČ do večera. Ostatní spojení udělané později jsou jen pro kontrolu. Celkem 169 QSO / 38 tis. bodů, ODX jako obvykle DK0BN z JN39VV na 746 km, průměr 225 km/QSO.

Nebyla to procházka – na Radhošti vzdáleném 10 km přímé viditelnosti byli OL9W s jedním fixním anténním systémem na Itálii trvale namířeným přímo na nás. Tak jsme toho využili a srovnávali odolnost a citlivost IC-275H, FT-225RD/muTek a nakonec i FT-221R/muTek. Výsledek byl podle očekávání: silně zarušený příjem v SSB segmentu vlivem signálu na nebo nad IP3 bodem přijímačů - při anténách na sebe je totiž na konektoru RXu signál cca 0 dBm = 1 mW. Zajímavé ale bylo, že se v CW segmentu dalo přijímat v podstatě bez škrabotu z SSB pásma a že jsme si ani my ani OL9W nevšimli jiných jevů, např. zvedání šumu nebo ztráty citlivosti RXu – přivírání nějakých stupňů. To je v zásadě dobrá zpráva o kompositním šumu jejich TXu i našich RXů. Také se ukázalo, že pokud nemáme antény na sebe, dá se jet i při tak malé vzdálenosti a výkonu kolem 1 kW v pohodě bez rušení už s ca 20 kHz odstupem. Subjektivně se mi zdála FT-225RD trošku lepší. Jednak tím, že má „papírově“ dle měření DF9IC díky muTek vstupu vyšší IP3 než IC-275H, je posazená na filtru níže a nemá tudíž takové výšky/šum a také prodělala další úpravy na snížení postranního šumu oscilátoru. Možná i proto, že má lepší NF řetězec včetně repráku.

Otázka je, jak se dá v takové situaci dělat vůbec nějaké spojení: Za prvé se poslouchá v mezerách mezi značkami nebo slabikami rušícího signálu, za druhé selektivní uši vytáhnou informaci i když škrabot je silnější než poslouchaný signál a za třetí se jede CW...

Tonda OK2VMC

 

 

V dnech 5. a 6. června jsme se pouze ve dvou operátorech zúčastnili mikrovlnného závodu z Radhoště. Tonda OK2VMC již tradičně  obsadil pásma 24 GHz, 47 GHz a 76 GHz, Petr OK2UPP pracoval na pásmech 9 cm (3,4 GHz) a 6 cm (5,7 GHz), což byla pro něj novinka. Na Radhošť jsme dorazili v sobotu okolo 11. hodiny a začali budovat pracoviště. Naše práce byla krátce přerušena bouřkou s jedním bleskem v těsném okolí – pravděpodobně do stožáru TV vysílače. Naštěstí všechna zařízení přežila bez úhony a začátek závodu jsme stihli.

Na pásmech 9 cm a 6 cm jsme měli parabolu 1,6 m a zařízení od Jardy OK2UYU s výkonem 20 W na 9 cm a 4 W na 6 cm. Závod se rozbíhal jen velmi pomalu. Za sobotu se podařilo udělat jen 4 spojení na 9 cm a 1 spojení na 6 cm s blízkými stanicemi. Dokonce jsme podezřívali vysílací soustavu z nějakého nedostatku a sklápěli stožár pro kontrolu zapojení ozařovače paraboly. Vše bylo v pořádku. V neděli ale nastal obrat. Bylo zřejmé, že se ostatní stanice začaly těmto pásmům věnovat až druhý den závodu. Podařilo se udělat celkem 13 spojení na 9 cm s nejdelším spojením s S59P (358 km) a na 6 cm 12 spojení a nejdelší s 9A1CMS na vzdálenost 359 km. Předběžně 2. místo z 8 stanic v MO kategorii na 9 cm a taktéž 2. místo ze 6 stanic na 6 cm.

   

Tonda OK2VMC se na pásmech 24, 47 a 76 GHz zpočátku trápil – musel opravovat přepínací skříňku transvertorů. Proto mu utekly některé stanice na 24 GHz, které už v neděli nevyjely. Nakonec ale 4 spojení na 24 GHz, tři na 47 GHz a dvě na 76 GHz. Škoda jen, že se nepodařila spojení na Praděd na 47 GHz s kolegy OK2LL a OK2QI a že OE3A a OE3KEU/3 od Vídně vůbec na 24 GHz nevyjeli – tato spojení se totiž z Radhoště dělají v posledních několika letech standardně. Ale slíbili, že se příště polepší, tak se tato tradice snad obnoví. Předběžně 5. místo ze 7 na 24 GHz, 3. místo z 6 na 47 GHz a 3. místo ze 4 na 76 GHz.

Mimo udělaná spojení nám bylo odměnou i počasí, kdy jsme za krásného slunečného dne v neděli vše v pohodě sbalili a vyrazili domů. Takže celkem podařený závod – Petr OK2UPP si vyzkoušel pro něj nová pásma 9 a 6 cm, svižně chatovat na ON4KST a podařilo se mu udělat i spojení odrazem od letadla pomocí programu AirScout. Tonda OK2VMC si zase ověřil, že celý závod vydrží bez sítě a elektrocentrály pouze na baterie i přes neustálé vrtění rotátory azimutu a elevace (kvůli vzrostlým stromům musí mít totiž paraboly na stožáru v ca 10 metrech) a používání notebooku s připojením na net.

Na Polní den jsme vyrazili v sobotu 3. července ráno. Sešli jsme se ve složení Tonda OK2VMC, Luděk OK2PKD, Tonda OK2DW a Petr OK2UPP na Hlaváčkách, kde jsme naložili materiál a vyrazili na Radhošť. Tam se k nám přidal Jarda OK2UYU. Cesta z Pusteven na Radhošť byla zahalena v husté mlze, která se ale později rozplynula. Na Radhošti jsme postavili 4 stanoviště (pásmo 2 m, 70 cm, 3 cm a sloučené pracoviště 24/47/76 GHz). Stavbu nám trochu znepříjemnily dešťové přeháňky, ale vše jsme stihli postavit včas na zahájení závodu v 16 hodin.

Na pásmu 2 m vysílali Tonda OK2DW a Petr OK2UPP se zařízením FT-225RD/muTek + PA 300W do antén 2 x 8 el. DK7ZB. Celkem se podařilo udělat 292 spojení, asi 66 000 bodů, nejdelší spojení s IK0OFF/6 ze čtverce JN62TW (809 km), což znamená umístění uprostřed pole závodníků v kategorii MULTI.

Pásmo 70 cm obsadil Jarda OK2UYU s holým TRX IC-475H s výkonem 75 W do 2 x 19 el. F9FT. Udělal 114 QSO a 21,5 tis. bodů s podobným ODX jako kolegové na 2m: I2FHW z JN44NU – 858 km. Předběžně umístění na hezkém 8. místě ze 30 účastníků v kategorii MULTI Low Power.

Pásmo 3 cm jistil Luděk OK2PKD se svým RIGem na bázi SDR a TRV DB6NT, s PA 8W a parabolou 60 cm. I přes nepříjemné rušení od místních WiFi linků udělal 37 spojení / téměř 8 700 bodů s ODX DL6NAA z lokátoru JO50VF na vzdálenost 468 km. Krásné druhé místo za OK2A, congrats!

Tonda OK2VMC postavil svoje bateriové stanoviště bez přívodu elektřiny na 24, 47 a 76 GHz na hřeben směrem ke kapli, ale ne až na optimální a osvědčené místo, protože měl obavy z kolize stanoviště s přípravou na Cyrilometodějskou pouť – ta připadla letos na pondělí. To se asi podepsalo na neúspěchu na pásmu 76 GHz, kdy se nepodařilo udělat spojení s OK2C přes vrcholky smrků. Naopak na pásmu 47 GHz se celkem dařilo: 5 QSO, 300 bodů, předběžně 3. místo ze sedmi. Potěšilo bezproblémové spojení s OK2BFF na Praděd na 97 km a hlavně ODX s OK2R na 103 km, o který jsme se pokoušeli několik let.  Na 24 GHz 3 spojení / 216 bodů, což stačilo jen na předposlední 5. místo.

Na rozdíl od soboty byla celá neděle slunečná, takže jsme za sucha a v klidu sbalili a možná trochu hladoví a unavení, ale spokojení odjeli domů. 

Závod jsme jeli opět pouze v šestihodinové kategorii, ale tentokrát na dvou pásmech:

Na 2 m jeli ze začátku Tonda OK2VMC a Petr OK2UPP, později se přidal Tonda OK2DW (a Tonda OK2VMC přešel na 70 cm pásmo). Celkem 91 spojení, 16 292 bodů, 4. místo ze 6 v kategorii 6H-MO. Tonda 2DW konstatoval, že jsme se špatně dovolávali na to jaký je výkon, přecházela fronta, podmínky byly podprůměrné. Petr 2UPP poznamenal, že by to chtělo jet v sobotu, kdy je větší účast, nebo alespoň ½ závodu v sobotu a druhou ½ v neděli.

Na 70 cm jel Tonda OK2VMC prakticky pouze 3 hodiny: 26 QSO, 3 409 bodů, 3. místo ze 4 v kategorii 6H-MO.