Na poslední klubovní schůzce jsme se dohodli, že se pokusíme obsadit alespoň jeden KV závod na klubovou značku z Hlaváček. Los padl na OK-OM DX SSB Contest. Ale přihlásil se mi pouze jeden sparing partner Tonda OK2VMC. Navíc v MO All Bands by kolektivka se skromnou anténní farmou neměla moc šancí na pěkné umístění. No a také mne navnadil loňský výsledek (1. místo v SO 15m Low) a proto jsme se nakonec dohodli, že závod odjedu sám v kategorii SO All Bands High Power. A abych si závod užil, tak jsem oproti loňsku upgradoval vybavení.

Antény:

80 m: Vertikál, používaný Frantou OK2BUZ, Tondou OK2DW a Jardou OK2UYU pro Remote provoz mi Franta v týdnu před závodem přeladil z CW segmentu do SSB části. Ale byl vysoko, rezonoval nad pásmem, musel jsem jej doladit posuvem propojky do výšky, kam jsem dosáhl a prodloužením protiváhy tak, až bylo ve středu pásma na 3 750 kHz přijatelné PSV 1,3. Vertikál je dost úzkopásmový, proto jsem ještě k němu předřadil upravený tuner Yaesu FC-102 (L-článek).

40 m:  Před závodem jsem natáhnul provizorní anténu ve tvaru Inv.Vee, která měla vrchol ve výšce jen cca 10 m. PSV ve středu pásma bylo 1,4. Ale oproti vertikálům byla dostatečně široká - PSV na krajích 40 m pásma měla pod 1,8. Nakonec jsem si s ní užil nejvíce zábavy (a spojení)...

20-15-10 m: Tady byly k dispozici dvě antény. Jednak 3-el. Yagi Tribander, který chodil standardně dobře. Drobný problém byl jen s trochu se měnícím PSV při otáčení kvůli malé výšce nad plechovou střechou. Druhou anténou byl vertikál R7; na ten jsem nakonec udělal jen pár spojení, protože směrovka byla lepší.

RIG:          

K3 Elecraft: tento RIG byl zatím v klubu provozován jen s TRV na VKV pásmu 2 m. To byla samozřejmě škoda, proto jsme ji přes kombinovaný anténní přepínač propojili na KV antény. Tím se z ní stalo univerzální Plug and Play pracoviště nejen na 2 m, ale i na KV. Ale i tak mne před závodem čekala spousta práce: nastudovat manuál, nastavit budicí výkony po pásmech, nastykovat ji na log N1MM+ atd. Nakonec vše fungovalo jak má, drobný problém s pronikáním VF do USB zvukovky při provozu na 80 m s PA jsem vyřešil překvapivě jednoduše - naklapávacím feritem. Vše fungovalo dobře a operátorsky pohodlně - K3 je komfortní TRX...

PA 750W: použil jsem můj home-made tranzistorový PA, který chodí bohužel jen do 14 MHz. Měl jsem dost problémy s PSV ochranou, která je nastavená 1,2, proto jsem musel často dolaďovat anténní tunery. Za PA jsem zapojil ještě i druhý tuner, určený pro pásma 40 m a výš.

Provoz:

Pod vlivem úspěchu v loňském závodě jsem se chtěl opět zaměřit na 15 m pásmo. Ale po páru spojeních na začátku závodu jsem zjistil, že podmínky jsou na vyšších pásmech podprůměrné a přešel jsem na 40 m, kde to chodilo velice dobře. Střídavě jsem přecházel také na 20 a 80 m pásma. Plán udělat přes 500 QSO se zdál splnitelný. Nicméně po půlnoci ubylo rapidně stanic, po kratším spánku jsem pokračoval převážně na 80 a 40m. Ke konci závodu už nebylo co dělat a po 11 UTC jsem to zabalil a uvolnil místo Tondovi OK2VMC pro kousek Velikonočního závodu na VKV.

Výsledek:

Nakonec jen 432 QSO (108 na 80 m, 220 na 40 m, 80 na 20 m, 21 na 15m a 3 na 28 MHz). DX KP2AD, 6 x W, YB, ZS;  jinak EU a blízká Asie. Výborné podmínky na horních bandech jako 2. den na CQ VPX se nekonaly. Škoda, že souběžně běžel ruský Yuri Gagarin IDX Contest a Japonský DX CW Contest, které odsávaly evropské stanice a UA mně volaly zbytečně, protože spojení s UA/UR, se kvůli restrikcím pořadatele nepočítají.

Možné vylepšení pro příště:

Aktivovat 160m (násobiče OK/OM), natáhnout dipól i na 80 m, protože většina EU stanic a OK/OM násobiče byly na vertikál slabé. Pokusit se rozšířit PA na vyšší bandy. Ke TRX K3 vyrobit Band dekodér pro automatické přepínání pásem, PA a antén. Vylepšit anténní tunery pro větší rozsah ladění. Zlepšit operátorskou zručnost. Pořídit kratší contest volačku. A konečně – pokud budou operátoři, jet kategorii Multi.

Osobní zkušenost s dopingem:

Podle doporučení jsem před závodem vynechal kofein (jsem kafař a do toho černý čaj) s tím, že pak bude více účinkovat. Ale první den závodu mne bolela hlava a byl jsem "down". Kafe jsem si dal bohužel až večer a opravdu mně nakoplo a až pak jsem si uvědomil, že jsem měl absťák... Příště vynechat ne 1 den, ale týden předem :-)

73 Mirek OK2PPP

P.S. Na začátku listopadu přišla plaketa za 2. místo v kategorii SO-HP za pásmo 40 m:

Mirku, congrats a TNX!

          

Mirek OK2PPP píše:

"Závodu jsem se rozhodl zúčastnit kromě jiného i z důvodu otestování remote zařízení TS-480SAT, umístěného na vysílacím středisku OK2KRT na Hlaváčkách. Vzhledem k tomu, že k transceiveru byla připojena pouze 3 elementová Yagi 20-15-10m bez rotátoru směrovaná na západ, preferoval jsem kategorii  "Single Op, 15m band - low power".
 
Podmínky na pásmu byly průměrné, pásmo bylo otevřené jen do večerních hodin (provoz jen 12:00-17:40 UTC). 
Dost mně trápilo přerušování modulace, způsobené výpadky paketů a dlouhými odezvami internetového spojení mezi Rožnovem a Hlaváčkami. Několikrát jsem musel opakovat nebo si nechat opakovat vyměňované kódy. Abych se nenudil, tak jsem občas "odskočil" na 20m pásmo (celkem 26 QSO). Většinu spojení jsem navázal na výzvu. Škoda neúčasti amatérů z UA a UR... I tak jsem byl překvapen celkovou aktivitou na pásmu.
 
Rig:    TS-480SAT 100W, RemoteRig RRC-1258 MkII
Ant:    3el.Yagi 10-15-20m fix.západ
Log:    N1MM Logger+
 
Výsledek je výborný:
 
Po několika měsících byla (k mému úžasu) spolu s QSL lístky doručena i plaketa za 1. místo v kategorii:
 
 
 P.S.: v současnosti je internetové připojení v pořádku, po telefonátu na technickou podporu internetového providera se původní odezvy cca 75ms (někdy i 200ms nebo ztráty paketů) snížily na stabilních cca 15ms a bez výpadků."
 
73, Mirek  OK2PPP
 
Mirku, TNX a Congrats!