Původně jsme uvažovali, že pojedeme z Hlaváček závody dva, oba v 6 ti hodinové kategorii, jeden na OL70KRT a druhý na OK2KRT. Ale Luděk OK2PKD nakonec nejel, tak jsem zlanařil bráchu Josefa OK2STK a jeli jsme v sobotu od začátku závodu do půlnoci a já ještě v rámci balení a úklidu v neděli dopoledne do oběda. Nicméně log jsem poslal do 6 hodinové kategorie. V té se bude počítat jen 124 QSO / 25 077 bodů udělaných do 10 hodin SELČ do večera. Ostatní spojení udělané později jsou jen pro kontrolu. Celkem 169 QSO / 38 tis. bodů, ODX jako obvykle DK0BN z JN39VV na 746 km, průměr 225 km/QSO.
Nebyla to procházka – na Radhošti vzdáleném 10 km přímé viditelnosti byli OL9W s jedním fixním anténním systémem na Itálii trvale namířeným přímo na nás. Tak jsme toho využili a srovnávali odolnost a citlivost IC-275H, FT-225RD/muTek a nakonec i FT-221R/muTek. Výsledek byl podle očekávání: silně zarušený příjem v SSB segmentu vlivem signálu na nebo nad IP3 bodem přijímačů - při anténách na sebe je totiž na konektoru RXu signál cca 0 dBm = 1 mW. Zajímavé ale bylo, že se v CW segmentu dalo přijímat v podstatě bez škrabotu z SSB pásma a že jsme si ani my ani OL9W nevšimli jiných jevů, např. zvedání šumu nebo ztráty citlivosti RXu – přivírání nějakých stupňů. To je v zásadě dobrá zpráva o kompositním šumu jejich TXu i našich RXů. Také se ukázalo, že pokud nemáme antény na sebe, dá se jet i při tak malé vzdálenosti a výkonu kolem 1 kW v pohodě i s nějakým tím škrabotem už s ca 20 kHz odstupem. Subjektivně se mi zdála FT-225RD trošku lepší. Jednak tím, že má „papírově“ dle měření DF9IC díky muTek vstupu vyšší IP3 než IC-275H, je posazená na filtru níže a nemá tudíž takové výšky/šum a také prodělala další úpravy na snížení postranního šumu oscilátoru. Možná i proto, že má lepší NF řetězec včetně repráku.
Otázka je, jak se dá v takové situaci dělat spojení: Za prvé se poslouchá v mezerách mezi škrabotem, za druhé selektivní uši vytáhnou informaci i přes škrabot a za třetí se jede CW...
Tonda OK2VMC