Vyjeli jsme tentokrát ve třech (já, brácha OK2STK a vnuk Jakub), což je na pásma 24, 47 a 76 GHz trochu přesila. Ale byli jsme zvědaví, jak se osvědčí nově zabudované GPS kmitočtové reference do všech transvertorů - odpadne jedna občas velká neznámá a je třeba "jen" pečlivě směrovat v azimutu i elevaci.

No pochutnali jsme si. Jak řekl Petr OK2ULQ „to je jiné pošušňáníčko“. Kmitočet sedí na nějakých 100 Hz, netřeba hledat, QSO je otázka okamžiku. Tentokrát jsme se navíc na hřebeni Radhoště postavili tak, abychom kromě Pradědu viděli i bezpečně na Dušnou (OK2C) a Hlaváčky (OK2IMH) prolukou mimo neustále rostoucí smrky, takže signály byly jak noha, vše napoprvé. Riskovali jsme sice trochu směr do Frýdku na OL7Q (Eda 2BPR z Orlové už bohužel nevysílá), ale nepotvrdilo se, Borise jsme udělali bez problémů i přes stromy. Milana OK2BFF z Pradědu také. Bohužel v OM a OE žádná dosažitelná stanice na 24 GHz a výše - i přes sliby OE3A z JN77XX opět vyšší mikrovlny nepostavili.

Na noc jsme jeli domů. Bylo to nakonec hodně adrenalinové, protože v neděli ráno bylo jasné, že vítr je podstatně silnější než v sobotu. Takže při dojezdu na hřeben jsem si hodně oddychl, když se nad horizontem vylouply tři paraboly na našem 12 m stožáru, který už roky musíme na Radhošti stavět kvůli okolním stromům. Jsem přesvědčen, že stožár vydržel jen díky dvojnásobnému brutálnímu kotvení a hlavně díky tomu, že jsme v sobotu zažili rozumu a pomocí nastaveného jehlového úvazku zavětrovali stožár dodatečně ještě velmi dlouhou kotvou (tj. v malém úhlu) proti převažujícímu jihovýchodnímu větru. Jenže předpověď síly větru ukazovala, že bude hůř. Proto jsme se v duchu hesla "teď nebo nikdy" rozhodli stožár sklopit. Jak jsem byl rád, že jsme na to tři - normálně stavím a sklápím pohodlně přes jehlu v jednom, ale tentokrát musel Jakub vší silou tahat stožár proti větru za tu dlouhou kotvu až do úhlu snad 30°od země, teprve pak paraboly přestaly plachtit a stožár se konečně způsobně zavěsil na jehlový kladkostroj. Naštěstí se Kuba nevznesl za kotvou a zůstal přitom nohama na zemi. Kolega z klubu Mirek OK2PPP to sledoval na on-line kameře, mohl by povídat...

Za sobotu 5 QSO na 47 GHz a dvě na 76 GHz i při silně se kymácejícím vrcholu stožáru. Na 24 GHz bohužel nic - jednak proto, že jsme to nechávali "napotom", jednak jsme měli na TRV drobnou poruchu, která byla za normálních podmínek lehce opravitelná po sklopení stožáru. Takže se omlouvám všem stanicím, které jsme nechali v neděli na holičkách, ale nešlo to jinak.

73 Tonda ok2vmc