O VHF Contest projevil zájem jenom Tonda OK2VMC, ostatní byli zaneprázdněni nebo prohlásili "že už nevysílají". Nicméně nakonec se přidal i Pepa OK2STK, tak jsme se dohodli, že odjedeme jen neděli v 6 hodinové kategorii z Hlaváček. Hlavním cílem bylo porovnat odolnost nového RIGu K3(S) s TRV od HA1Y typu ME2T-Pro2, protože na Radhošti 10 km daleko přímé viditelnosti byli OL9W s jedním anténním systémem 2 x 18 el. M2 nasměrovaným trvale na Itálii, tj. přímo přes nás. Loni to bylo totéž, akorát jsme jeli na FT-225RD s muTek vstupem a dalšími úpravami na snížení úrovně postranního šumu, potlačení CW kliksů a eliminaci spletrů při TX atd.

Proto jsme ještě před započetím závodu na koax připojili nikoliv RIG, ale wattmetr HP 435A s hlavičkou max. -20 dBm, opatřenou ale atenuátorem 40 dB, tedy s rozsahem sestavy do +20 dBm. Podle teoretického výpočtu totiž měl být na konektoru až 1 mW = 0 dBm. A byl! Při nasměrování antén na Radhošť rafika ukazovala střední výkon kolem 300 uW, což při relativní pomalosti toho wattmetru odpovídalo zhruba špičkovému výkonu 1 mW. A po zapnutí LNA v PA TE Systems 1452G mělo být na konektoru až 18 dBm, ale to už jsme neměřili, další atenuátor jsem s sebou neměl a hlavička je drahý špás.

Nový RIG obstál na jedničku. Dalo se pohodlně provozovat již 20 kHz od OL9W, s trochu odřenýma ušima již s odstupem 10 kHz. Naštěstí jsme nepotřebovali směrovat na SV a Radhošť jsme tedy měli po celý závod spíše zezadu nebo z boku, SV není pro nás výživný směr. A v podstatě celý závod jsme nemuseli vypínat LNA.

Takže hezký závod, celkem 134 QSO a 37 tis. bodů, ale pro 6 hodin se počítá jen 112 QSO a 29,5 tis. bodů (po stržení neplatných), což dalo 2. místo ze 7 stanic v této srandovní 6 hodinové kategorii v OK a 27. místo z ca 254 stanic kategorie 6H (SO a MO společně) v regionu 1 IARU.

Nakonec jsme ještě krátce připojili tu FT-225RD, do které jsem nedávno zabudoval úzký CW filtr a vyměnil původní široký SSB filtr za užší. Oba filtry i celý RIG obstály se ctí, příjem byl podobný příjmu na K3(S) s TRV. OL9W byli snad subjektivně trošku širší, ale bez spletrů po pásmu, bez zvyšování šumu a na oba filtry se hezky poslouchá, nejsou moc úzké, jak jsem měl obavy, jsou akorát.

73 Tonda ok2vmc