Petr OK2UPP píše: Ve dnech 4. a 5. března se konal první větší závod v tomto roce – 1. Subregional IARU Region 1. Těšili jsme se, protože to byl po delší době zase celoevropský závod (poslední byl listopadu 2022). Vzhledem k menšímu počtu operátorů jsme se rozhodli zúčastnit šestihodinové kategorie na pásmu 144 MHz z Hlaváček. Závodu se ujali Tonda OK2DW a Petr OK2UPP, v závěru se přidal i Tonda OK2VMC, který je podrobněji seznámil s chatem ON4KST.

Na Hlaváčky jsme vyjížděli v neděli 5. března ve větrném zimním počasí. Nad naším územím se rozpadala studená fronta, takže jsme si nedělali naděje na příliš dobré podmínky šíření. Závod jsme zahájili v 7:49 UTC a začal očekávaný nával stanic, který však rychle slábnul, takže za první hodinu jsme měli nakonec jen 48 spojení. Pak jsme dělali i trochu vzdálenější spojení do DL a později i do 9A a S5. Okolo poledne dorazil vymrzlý Tonda OK2VMC, který se do té doby věnoval mikrovlnám z lepší kóty, a začali jsme pracovat s chatem. Domluvili jsme několik spojení do I. Bylo to příjemné překvapení, že když i tak vzdálené stanice na sebe natočí antény a mají sladěné frekvence, tak je docela slušný signál.

Závod jsme skončili po 6 hodinách se spokojeností: spojení mimo jiné 22 x DL, 4 x I, 3 x S5, 5 x 9A, 2 x YT a 1 x E7. Nejdelší spojení bylo 764 km s IK4ZHH. Celkový výsledek 126 spojení a 33724 bodů se jeví jako velmi slušný výsledek ve srovnání se stejnými závody v minulých letech, výsledek však bude možné posoudit až ve srovnání s ostatními stanicemi. Slibným přínosem tohoto závodu bylo seznámení s chatem OK4KST, který jistě budeme využívat i v budoucnosti.

P.S. Předběžně 4. místo ze 6 stanic v MO-6H kategorii. Škoda 10 neplatných QSO = 8% stržených bodů. V Regionu 1 IARU je to pak 12. místo ze všech 100 SO a MO stanic ve společně hodnocené 6 hodinové kategorii.

73 Petr 2UPP