Rozhodování odkud tento závod pojedeme bylo celkem jednoduché. Především jsme to vnímali jako příležitost pro odzkoušení nové sestavy zařízení (K3S + TRV ME2T-Pro2 + PA Tajfun) jako přípravu na Polní den a také stav rozpracovanosti nového anténního systému na Hlaváčkách vedl k jasné volbě jet na Radhošť. Bohužel závodní tým se smrsknul pouze na Tondu OK2VMC a Petra OK2UPP. Rozdělení pásem bylo také jasné – Tonda pokryje svým zařízením 24 GHz, 47 GHz a 76 GHz a navíc odzkouší částečně 70 cm – jednak aby se na mikrovnách nenudil, a také aby zkontroloval případné rušení od 2 m. No a Petr s Tondovou výpomocí zastřeší 2 m.
S blížícím se termínem závodu jsme sledovali s obavami předpověď počasí: v sobotu ochlazení a déšť, který měl vytrvat až do neděle. Rozhodli jsme se proto, že na Radhošť vyjedeme už v pátek odpoledne a postavíme antény. Ukázalo se to jako dobré rozhodnutí. V pátek jsme si dali sraz na Hlaváčkách v 15 hod a vše sbalili do dvou aut, na Radhošť jsme dorazili okolo 17 hod. Podmínky byly pohodové – slunečno a 16 °C. Do soumraku jsme postavili obě pracoviště. Trochu jsme improvizovali s rozdílnými konektory mezi 2 m anténou a svodem, ale nakonec vše dobře dopadlo – útlum odrazu 25 dB.
Sobotní ráno už tak vlídné nebylo – blížila se okluzní fronta, která se hlásila silným větrem a ochlazením. To jsme ale už dokončovali přípravy pracovišť v autech a propoje. Koncový zesilovač Tajfun jsme strčili na podložce pod auto, neboť je ve shodě se svým pojmenováním velmi hlučný a uvnitř auta by rušil. To se osvědčilo, koncový stupeň byl chráněn před deštěm a byl také dobře chlazený. Pro monitorování jeho provozu jsme měli již odzkoušené řešení – mininotebook propojený s Tajfunem LAN kabelem a se spuštěným monitorovacím programem.
V 10 hodin začaly padat první kapky deště a podmínky pro zbytek závodu se dají popsat čtyřmi slovy: větrno, déšť, mlha a zima. To se nakonec odrazilo i v podmínkách šíření – síla signálů kolísala a celkově podmínky šíření nebyly příliš dobré. Bohužel se nad námi fronta vlnila a nikam moc nepostupovala, takže oba závodní dny jsme strávili v mracích. Start závodu byl spíše volnější a už po dvou hodinách přišel na řadu chat pro domlouvání spojení. Navíc se ukázalo, že máme na pásmu 2 m rušení širokopásmovým šumem ze dvou směrů – jihovýchod a severozápad, přesně na TV vysílač a na druhou stranu na hotel Radegast, u kterého je nainstalována spousta služeb. To nás omezovalo a obtížně se dělala spojení směrem na LZ a YU a některé DL stanice. Naopak ve směru na Itálii, tj. JZ, rušení vůbec nebylo, což umožnilo dohodnout a udělat pro nás nezvyklý počet spojení s I stanicemi.
Pracoviště 2 m jsme společným úsilím udrželi v provozu celých 24 hodin za což jsme byli odměněni rekordním hrubým počtem bodů pro 2. Subregionál: přes 101 tisíc za 327 spojení. Statistika vychází takto: 21 x SP, 52 x DE, 24 x OE, 21 x 9A, 1 x E7, 20 x HG, 2 x HB, 17 x I, 2 x LZ, 16 x S5, 4 x YU, 3 x YT a zbytek jsou OK a OM stanice. ODX je IK5AMB ze čtverce JN53SR (814 km). Stanice nás chvalily za čistý silný signál a nebyl problém se dovolat, ale měli jsme problém číst protistanice především díky rušení.
Na 70 cm Tonda jel jenom po chvilkách a pro ověření případného rušení od 2 m. Na mikrovlnách naopak závodil o dušu. Díky tomu, že kvůli stromům musí mít všechny tři TRV na stožáru ve výšce ca 12 m, samozřejmě s rotátory azimutu i elevace, tak moc nemoknul, protože to postavil v pátek za sucha a v sobotu a v neděli vše obsluhoval z pohodlí auta. Jenom v neděli při balení bylo nepříjemně, ale náhradní suché ponožky a boty to jistily. Bohužel Praděd prázdný, OM stanice na krásných kótách končí na 10 GHz – čest světlé výjimce OM3RRC z Kohútky s 24 GHz. OE stanice na ještě krásnějších kótách také nejely na milimetrových pásmech (Rudi OE5VRL je za normálních podmínek z Moravy nedosažitelný), takže Tonda bezproblémově udělal vše, co mohl: 24 GHz 4 QSO, 47 GHz 5 QSO, 76 GHz 2 QSO (Morava doplácí na SK a nemoci několika OM), a začal balit asi o hodinu dříve, aby po konci závodu pomohl Petrovi sbalit 2 m pracoviště. Domů jsme dojeli ještě za světla i s vykládáním zařízení na vysílacím středisku na Hlaváčkách.
Nakoneci přes „fujfabl“ počasí celkem hezký závod. Předběžně 15. místo ze 34 stanic MO na 2m (v IARU reg.1 pak 46. místo ze 147). Zkouška na Polní den se vyplatila, nyní víme, že naše 2 m sestava má velký potenciál, pokud se nám podaří eliminovat rušení. Pozitivní také je, že pracoviště 70 cm s TRX IC-475H bez zařazeného HP filtru a odlaďovače 2 m signálu nebylo zarušené. Ty filtry jsou odzkoušené už loni a jsou připravené do foroty, co kdyby. A konečně jsme ověřili, že FT-290R, který Tonda používá jako 2 m MF pro mikrovlnné TRV s počátkem pásem na 146 MHz, velmi dobře snáší silný signál na 144 MHz stejně jako FT-230R, který na 145,400 slouží na domluvu mikrovlných spojení a to i přes těsnou blízkost obou pracovišť – o provozu 2 m pracoviště tak nebylo na mikrovlném pracovišti ani vidu (přes mlhu) a ani slechu. Na 24 GHz 6. místo ze 7 MO (IARU 12/15), na 47 GHz 4/7 (IARU 5/8) a na 76 GHz 3/3 (IARU 3/4).
Petr OK2UPP a Tonda OK2VMC