Polní den byl vlastně reprízou 2. subregionálu: stejná pásma, stejní operátoři a stejný RIG. Dokonce i výjezd byl stejný – kvůli špatné předpovědi počasí na sobotu jsme vyrazili i tentokrát již v pátek.

Do večera jsme v pohodě vše postavili a částečně i odzkoušeli. Předpověď se nakonec vyplnila jen z části: bouřka v noci z pátku na sobotu, ale pak již polojasno, občas s dešťovou oblačností v dohledu, ale za celou sobotu a neděli spadly snad jen tři kapky, takže na rozdíl od 2. subregionálu oba závodní dny v pohodě. Přechod fronty byl nicméně patrný na podmínkách šíření – na 2 m se nám jevily jako průměrné, na milimetrech, zejména na 47 GHz proměnlivé nebo spíše podprůměrné.

2 m: Hlavní rozdíl oproti 2. subregionálu byl v tom, že se nám podařilo odstranit „rušení“ – šum vznikající ve vstupních obvodech transvertoru ME2T-Pro2 od HA1YA pravděpodobně vlivem přetížení velkým výkonem od vysílačů FM pásma a možná i od DAB+ rozhlasu nebo od jiných služeb z vysílací věže:

    

TRV má sice dle dokumentace publikované HA1YA na vstupu celkem dobrou selektivitu a za LNA před směšovačem má pak ještě jednu lepší, ale i tak se není co divit: na věži je celkem 50 kW ve VKV FM pásmu a další kilowat od DAB+ rádia na 230 MHz, televizní multiplexy a další veřejně nepublikované služby ani nepočítaje. Vše co by kamenem dohodil. A máme ověřeno, že tento „smog“ vadí v podstatě všem 2 m rádiím bez ohledu na to, zda to jsou down-konvertory nebo up-konvertory a jaký mají kmitočet 1. LO. Některým více, některým méně, ale všem.

Zajímavé bylo, že Home Made tříobvodový odlaďovač těchto škodičů fungoval u Tondovy FT-225RD (down-converter s MF 10,7 MHz, s muTek vstupem a dalšími úpravami) o něco lépe, než  speciální pásmový filtr 144 až 148 MHz (na obrázku níže ten vlevo) a naopak – tento pásmový filtr jsa zařazen do přijímacího, resp. budicího propoje mezi TRV ME2T-Pro2 (down-converter pro MF TRX 28 MHz) a PA Tajfun 1000 se jevil jako o trošku účinnější než Home Made odlaďovač. Oba sice fungovaly výborně – původní úroveň šumu při natočení antény na věž klesl z S6 na hodnotu „normálního“ šumu S2 v obou případech a oba mají velmi nízký průchozí útlum jen nepatrně zhoršující šumové číslo RXu, ale poslechově na klubovním RIGu se nám zdál ten pásmový filtr o malinké poznání lepší. Ideální by byla sériová kombinace odlaďovače a pásmového filtru (obrázek vpravo), ale nebylo to nutné komplikovat.

   

Celý závod jsme odjeli jen s pásmovým filtrem a jevilo se to dostatečné - o vysílačích na věži jsme nevěděli při jakémkoli natočení antény. Dokonce se zdálo, že „ožil“ trošku i příjem a to nejen z důvodu podstatně nižšího šumu pozadí, ale celkově. Je to možné – bůhví, co se ve vstupních obvodech RXu při takovém masivním out-of-band signálu děje, generování šumu může být jeden efekt, druhým může být i pokles zisku / citlivosti vstupu. No a takto to poslouchalo s filtrem:

   

Stejně jako ve 2. Subregionálu jsme 2 m pracoviště udrželi v provozu celých 24 hodin. Ale oproti loňskému Polnímu dni chyběl citelně nějaký telegrafista, ta tři upocená CW spojení z nouze neodpovídají počtu CW stanic, takže letošní výsledek je i přes zvládnuté rušení o trošku horší:  451 QSO, přes 134 tis. bodů gross, 16 DXCC (170xOK, 32xSP, 60xOM, 65xDL, 21xOE,  15xS5, 4xE7, 15x9A, 15xYU, 18xHA, 20xI, 5xLZ, 8xYO, 1xOZ, 1xHB a 1xF) a 70 WWL. ODX je LZ0C ze čtverce KN22XS na 955 km. Dosažené 12. místo ze 67 stanic MO je naše nejlepší umístění - o jedno místo lepší, než v loňském roce, kdy jsme skončili třináctí. V Evropě (přesněji 1. Regionu IARU) pak 45. místo ze 188 stanic v kategorii.

Na 70cm Tonda jel jenom po chvilkách, rozdal pár bodů v PDM a stejně tak i v hlavním závodě. Rušení od 2 m ani od TV vysílače žádné.

Na mikrovlnách udělal Tonda vše, co bylo možné. Na 24 GHz potěšil ODX OK2OAS z JN89DO na 140 km, ale Praděd prázdný, z OM jen jedna stanice na 24 GHz a druhá na 47 GHz, z OE nikdo: Celkem 8 QSO na 24 GHz, 5 na 47 GHz a dvě povinná blízká na 76 GHz. V OK to znamená 4., 4. a 3. místo, v Evropě pak 6., 6. a 4. místo v MO v jednotlivých pásmech.

Balili jsme za hezkého počasí, v 8 večer jsme byli již doma i s vykládkou RIGu na našem vysílacím středisku na Hlaváčkách. Rozloučili jsme se s pocitem dobrého závodu, i když jen ve dvou. Příště snad pojede i mládežník Jakub.

Petr OK2UPP a Tonda OK2VMC