O víkendu 4. a 5. května se uskutečnil tradiční 2. subregionální závod na VKV. Již pár týdnů předem jsme sledovali výhled počasí a diskutovali možnost vyjet na Radhošť podobně jako minulý rok. Několik dnů před závodem již byla předpověď počasí stabilní a velmi příznivá, proto rozhodnutí bylo jasné. Tonda OK2VMC má sice čtyřkolku v servisu a musel vzít náhradní auto, ale díky pochopení agentury CHKO i Lesní správy výměna povolenek vjezdu do CHKO a použití lesní cesty proběhla legálně a bez problémů.

Bohužel náš závodní tým opět sestával pouze ze dvou závodníků Tondy OK2VMC a Petra OK2UPP, takže jsme aktivovali pouze pásmo 2 m a milimetrové vlnky. Vzhledem k dobrému počasí a zkušenosti se sestavováním pracovišť jsme se rozhodli naložit auta již v pátek, ale výjezd nechat až na sobotní ráno. Dali jsme si sraz na Radhošti a podle plánu jsme se tam krátce po 9. hodině sešli. Na Radhošti nás uvítalo slunečné počasí s teplotou 13 stupňů a dále se oteplovalo. Sestavení pracovišť proběhlo celkem hladce a ve 13 hodin jsme již měli vše v provozu. Meteorologická situace byla celkem příznivá i pro podmínky šíření na pásmu 2 m. Kousek od nás na jihozápad se sice nacházela čára instability, podél které se tvořily v sobotu odpoledne bouřky, ale naštěstí nás míjely, takže skvělé počasí vydrželo celý víkend. Na neděli byl předpovídán postup studené fronty přes Německo, proto se dalo očekávat, že se podmínky ve směru na západ budou zhoršovat. Taktika byla tedy jasná – na začátku závodu se zaměřit více na západní směry a využít dobré situace než se podmínky změní. Závod začal v 16 hod svižným a rovnoměrným tempem. Porovnávali jsme postup proti stejnému závodu v minulém roce a již v prvních hodinách byl znát náskok, který se dále zvětšoval. V neděli se sice podmínky šíření na západ očkávaně zhoršily, ale stále se daly dělat spojení do DL. Nedělní dopoledne bylo spojeno s DX spojeními do I, LZ a YU. Provoz jsme udrželi po celých 24 hod - většinu odjel Petr, Tonda ho vystřídal jen na část noci a nedělního rána, za denního světla se věnoval svým milimetrovým vlnám.

 

Výsledek nás potěšil: celkem 375 spojení, 118 723 bodů což je historicky nejlepší výsledek naší kolektivky na 2. SR a dává nám předběžné 12. místo ze 37 stanic v naší kategorii v OK, resp. 36. místo ze 119 stanic v IARU Reg1. Nejdelší spojení bylo s IZ1ESM na 884 km. Přehled zemí: 49 OM, 119 OK, 22 HA, 67 DL, 33 SP, 18 OE, 2 E7, 19 9A, 1 F, 17 S5, 10 YU, 14 I, 1 LZ a 3 YO. Průměrná vzdálenost na spojení činí 316 km. Těšíme se na další závod – Polní den, kde se snad sejdeme ve větším počtu.

73 Petr OK2UPP