Aktuality
2. Subregionál 2025
Člověk míní a osud mění… Po 1. subregionálu jsme začali plánovat účast na dalším subregionálu z Radhoště, navíc jsme připravovali vylepšení anténního systému na vertikální stack dvou M2. Bohužel úraz Tondy OK2VMC vedl k revizi tohoto záměru a 2. subregionál jsme nakonec jeli z vysílacího střediska na Hlaváčkách ve složení Petr OK2UPP a Tonda OK2DW.
Den před závodem vydal ČHMÚ výstrahu na možnost výskytu silných bouřek v sobotu odpoledne, proto jsem před odjezdem na Hlaváčky sledoval radar. Skutečnost dala předpovědi za pravdu a na Hlaváčky jsem odjížděl již s vědomím, že to nebude standardní začátek závodu. Od západu se k nám blížila silná bouřka a po příjezdu na Hlaváčky jsem vyhodnotil, že přijde okolo 17 hod SELČ. To dávalo ještě prostor udělat nějaká spojení, vytáhl jsem tedy anténu a nachystal pracoviště a závod jsem začal standardně voláním výzvy na západ. Po dvou velmi obtížných spojeních jsem došel k závěru, že to tak nepůjde, protože z tohoto směru blesky produkovaly takové rušení, že protistanice nebylo možné číst. Zkusil jsem tedy směr na jih. Zde již blesky nerušily, bohužel se zakrátko ozvalo pravidelné a intenzivní praskání v síle S9, které svým charakterem odpovídalo nastartované motorce. Možná to mohly být výboje na anténě. Přesto se mi v tomto směru podařilo udělat 10 spojení z toho 1x 9A a 1x OE. Pak jsem šel raději spustit anténu dolů a pokračoval ještě asi 15 minut se spuštěnou anténou směrem na jih. I se spuštěnou anténou se podařilo dalších 8 spojení včetně 1xHA. Pak už byla bouřka tak blízko, že jsem vše vypnul a čekal, až bouřka přejde. Přestávka byla nakonec na 1,5 hodiny. Čas jsem alespoň využil na nastavení programu pro vedení deníku tak, aby spolupracoval s chatem a programem pro sledování polohy letadel pro případné využití odrazu.
Po přechodu bouřky jsem již najel na standardní provoz. I přes to, že atmosféra byla značně „zamíchaná“ a přes Krušné hory postupoval další pás silných bouřek, tak se dařily pěkné spojení do DL okolo 500 km a také do Itálie 768 km. S nastupující nocí postupně ubývalo možností pro spojení, a tak jsem ukončil provoz krátce před 23. hod SELČ.
Další den se přidal Tonda OK2DW. K zařízení jsme usedli okolo 9. hod SELČ. Nejprve SSB provoz a pak CW, kdy jsem Tondovi organizoval přísun stanic na chatu. Na závěr jsme ještě přešli na SSB a podařilo se poměrně hladce udělat ODX IQ4KD 778 km.
Celkový výsledek 167 QSO za cca 8,5 hod provozu (61xOK, 35xDL, 20xOM, 8x9A, 13xSP, 10xOE, 8xHA, 4xI, 1xE7, 4xS5, 2xYU, 1xYO). Deklarované body 48527 (290 km / QSO). Závěrem: vysoce nestandardní závod svým průběhem a také asi neobvyklými podmínkami šíření. Proto nechci srovnávat s výsledky z jiných roků a směrodatné bude porovnání s jinými účastníky.
73 Petr OK2UPP
P.S. Naše antény 4 x 11 el. YU7EF mají půlvlnné neskládané dipóly, takže střed není nikde uzemněn, a to ani ve slučovačích. Proto asi namontujeme Lambda / 4 zkratovací pahýl na výstup posledního slučovače, abychom nemuseli ošetřovat každou anténu zvlášť. Mělo by to pomoci potlačit sršení statikou nebo suchým bouřkovým sněžením a koneckonců i zlepšit odolnost proti případným druhotným výbojům.
73 Tonda OK2VMC
- Podrobnosti
- Kategorie: Provoz VKV
- Zobrazení: 2