Člověk míní a osud mění… Po 1. subregionálu jsme začali plánovat účast na dalším subregionálu z Radhoště, navíc jsme připravovali vylepšení anténního systému na vertikální stack dvou M2. Bohužel úraz Tondy OK2VMC vedl k revizi tohoto záměru a 2. subregionál jsme nakonec jeli z vysílacího střediska na Hlaváčkách ve složení Petr OK2UPP a Tonda OK2DW.
Den před závodem vydal ČHMÚ výstrahu na možnost výskytu silných bouřek v sobotu odpoledne, proto jsem před odjezdem na Hlaváčky sledoval radar. Skutečnost dala předpovědi za pravdu a na Hlaváčky jsem odjížděl již s vědomím, že to nebude standardní začátek závodu. Od západu se k nám blížila silná bouřka a po příjezdu na Hlaváčky jsem vyhodnotil, že přijde okolo 17 hod SELČ. To dávalo ještě prostor udělat nějaká spojení, vytáhl jsem tedy anténu a nachystal pracoviště a závod jsem začal standardně voláním výzvy na západ. Po dvou velmi obtížných spojeních jsem došel k závěru, že to tak nepůjde, protože z tohoto směru blesky produkovaly takové rušení, že protistanice nebylo možné číst. Zkusil jsem tedy směr na jih. Zde již blesky nerušily, bohužel se zakrátko ozvalo pravidelné a intenzivní praskání v síle S9, které svým charakterem odpovídalo nastartované motorce. Možná to mohly být výboje na anténě. Přesto se mi v tomto směru podařilo udělat 10 spojení z toho 1x 9A a 1x OE. Pak jsem šel raději spustit anténu dolů a pokračoval ještě asi 15 minut se spuštěnou anténou směrem na jih. I se spuštěnou anténou se podařilo dalších 8 spojení včetně 1xHA. Pak už byla bouřka tak blízko, že jsem vše vypnul a čekal, až bouřka přejde. Přestávka byla nakonec na 1,5 hodiny. Čas jsem alespoň využil na nastavení programu pro vedení deníku tak, aby spolupracoval s chatem a programem pro sledování polohy letadel pro případné využití odrazu.
Po přechodu bouřky jsem již najel na standardní provoz. I přes to, že atmosféra byla značně „zamíchaná“ a přes Krušné hory postupoval další pás silných bouřek, tak se dařily pěkné spojení do DL okolo 500 km a také do Itálie 768 km. S nastupující nocí postupně ubývalo možností pro spojení, a tak jsem ukončil provoz krátce před 23. hod SELČ.
Další den se přidal Tonda OK2DW. K zařízení jsme usedli okolo 9. hod SELČ. Nejprve SSB provoz a pak CW, kdy jsem Tondovi organizoval přísun stanic na chatu. Na závěr jsme ještě přešli na SSB a podařilo se poměrně hladce udělat ODX IQ4KD 778 km.
Celkový výsledek 167 QSO za cca 8,5 hod provozu (61xOK, 35xDL, 20xOM, 8x9A, 13xSP, 10xOE, 8xHA, 4xI, 1xE7, 4xS5, 2xYU, 1xYO). Deklarované body 48527 (290 km / QSO). Závěrem: vysoce nestandardní závod svým průběhem a také asi neobvyklými podmínkami šíření. Proto nechci srovnávat s výsledky z jiných roků a směrodatné bude porovnání s jinými účastníky.
73 Petr OK2UPP
P.S. Naše antény 4 x 11 el. YU7EF mají půlvlnné neskládané dipóly, takže střed není nikde uzemněn, a to ani ve slučovačích. Proto asi namontujeme Lambda / 4 zkratovací pahýl na výstup posledního slučovače, abychom nemuseli ošetřovat každou anténu zvlášť. Mělo by to pomoci potlačit sršení statikou nebo suchým bouřkovým sněžením a koneckonců i zlepšit odolnost proti případným druhotným výbojům.
73 Tonda OK2VMC
- Podrobnosti
- Kategorie: Provoz VKV
- Zobrazení: 0
Hezký kalendář jsem našel zde UKV KALENDAR. 73 Tonda
- Podrobnosti
- Kategorie: Provoz VKV
- Zobrazení: 348
Letos jsme se zúčastnili 11 kol na pásmu 2m, protože zářijové kolo jsme vynechali kvůli povodním a vypnuté elektrice. Opět jsme se střídali - buď Petr OK2UPP s Tondou OK2DW nebo Tonda OK2VMC. Set-up standardní a sice K3(S) + TRV ME2T-Pro2 + PA 800W + 4 x 11 el. Yagi YU7EF.
Zajímavá situace nastala v prosincovém kole, kdy půl hodiny před koncem závodu vyskočilo PSV na skoro nekonečno a vypnula ochrana. Dotáhnul jsem konektory, ale nepomohlo, při staženém výkonu na minimum šlo ven z Tajfuna 117 W a vracelo se 94 W. Dva dny poté jsem vyjel nahoru opravovat a zjistil jsem, že PSV je výborné (z 1 kW ven se vrací jen 1,3 W) a že to bylo kvůli počínající mokré námraze na anténách - na serveru si stěžovalo více stanic a kolegové OK2KJT měli PSV = 5.
Celkem jsme udělali 1 158 spojení a 94 202 bodů a umístili jsme se na 10. místě z 33 stanic MO kategorie.
73 Tonda ok2vmc
- Podrobnosti
- Kategorie: Provoz VKV
- Zobrazení: 4218
Nová sezóna začíná. Jeli jsme na 2 m z našeho vysílacího střediska na Hlaváčkách. Sobotní odpoledne jsem zatáhnul já do 20 UTC, tedy 6 hodin. V neděli pak pokračovali od ca 8 UTC do konce závodu Petr OK2UPP a Tonda OK2DW, tedy také 6 hodin provozu. V průběhu závodu jsem sledoval průběžné scóre a porovnával s loňským subregionálem - po celou dobu až do večera se v daném čase počty QSO i bodů dojemně shodovaly, pak mne to přestalo bavit.
Za 12 hodin provozu jsme udělali 202 QSO s průměrem 288 km/QSO a ODX HB9GF z JN47BC na 784 km. Celkem 58 363 bodů, což je jen o trošku méně než loni za 15 hodin provozu. Předběžně 12. místo z 28 stanic MO.
Na 2. Subregionál se pokusíme vyjet na Radhošť s 2 x M2 a udržet provoz po celých 24 hodin.
73 Tonda ok2vmc
- Podrobnosti
- Kategorie: Provoz VKV
- Zobrazení: 700
Historie se občas opakuje: Z důvodu nemoci kolegy opět jen ve dvou, já jako podpora a brácha Josef OK2STK jako CW operátor a jen v 6ti hodinové kategorii. Vybrali jsme si sobotu, začali jsme trochu později, abychom ještě stihli noční klidné pásmo a lepší podmínky, což se naplnilo jen částečně. Zpětně jsme totiž zjistili, že dobré až výjimečné tropo podmínky přišly na Moravu až pozdě v noci, resp. v neděli ráno, ale to už jsme byli v peřinách.
Na Radhošti 10 km přímé viditelnosti byli Big Gun OL9W, ale vůbec jsme o nich nevěděli, 5 kHz od nich se dalo provozovat, žádný zvýšený šum na pásmu, vůbec žádné kliksy, prostě paráda. Navíc my jsme na Radhošť netočili a oni asi točili hlavně na západ, protože ten šel lépe než jih.
Celkem 80 QSO, 29 001 bodů. Trochu lepší podmínky v naší výšce a čase se projevily na ODX ON4KHG / 1020 km (byl slaboučký, ale excelentně poslouchal, ani jedno opakování, easy QSO) a na QSO s IK4ZHH z JN63AX na 764 km, který se přiznal, že má jen 40 W.
Nicméně chtělo to výš a později:
Trochu statistiky:
73 Tonda ok2vmc
- Podrobnosti
- Kategorie: Provoz VKV
- Zobrazení: 11075
Strana 1 z 8